INVENTURA 10-15-1. 2023. Objednávky vytvořené v tomto termínu budou odeslány 16-1-2023

ZNÁTE SYMBOLIKU ADVENTNÍHO VĚNCE?

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami je dnes nejznámějším symbolem adventu.
Víte ale opravdu, jaký význam má advent, proč se zapalují svíčky jedna po druhé, jak by měl takový adventní věnec vlastně správně vypadat a kdy nás letos čeká první advent?

 

 

VÝZNAM ADVENTU
Slovo Advent pochází z latiny a v překladu znamená příchod. Jde o začátek období čtyř neděl, ve kterých očekáváme příchod našeho Spasitele. Doba Adventu je dobou příprav na vánoční svátky, na duchovní očistu, je to doba rozjímání a dobročinnosti. Jde o dobu zklidnění a půstu, dříve se dokonce v této době nesměly konat ani žádné oslavy, svatby či hostiny. Naši předkové žili intenzivní prací od jara do podzimu a příchodem adventu pro ně započal čas odpočinku, draní peří, pletení, drhání, tkaní a podobných ručních domácích prací, při kterých se scházela celá široká rodina. Ta byla pro naše předky velmi důležitá a v době adventu se hojně scházela.

 

Adventní věnec

Adventní věnec patří nepopiratelně mezi nejznámější symboly adventu. Pod pojmem Adventní věnec si každý představí zdobený věnec, na kterém se vyjímají 4 svíčky, představující 4 adventní neděle, tedy jakýsi odpočet do Štědrého dne. Ale víte o tom, že svíček se správně zapaluje pět?
Kruh je základní tvar adventního věnce a má svou symboliku a význam. Značí Boží věčnost, jednotu, vzkříšení, společenství a věčný život. Adventní věnec ale může mít spousty různých podob, od jednoduchého věnce, přes klasický věnec z jehličí, které představuje život, až po moderní varianty, které mají i jiné tvary a podoby. Většina rodin si věnec uzpůsobuje také stylu svého domova, proto můžete najít mnoho různých variant od minimalistických, přes přírodní a severské až k honosným a luxusním kouskům, které jsou bohatě zdobené. 

 

Adventní věnec můžete postavit na stůl nebo nad něj zavěsit.

 

Kliknutím na obrázek si zobrazíte bližší informace k produktu přímo na e-shopu

 

Barvy svíček se liší i podle náboženství
Ani barvy svíček na věnci nejsou jen tak a každá představuje specifickou symboliku. Svíček by mělo být celkem pět. Zapalují se postupně, každou adventní neděli jedna a to proti směru hodinových ručiček.
  • Podle křesťanské liturgie je hlavní barvou adventu FIALOVÁ. U nás by se tudíž měly používat fialové svíce, stuhy i ozdoby. Fialová barva představuje rozjímání a pokání, které jsou hlavním významem Adventu. Fialové svíčky doplňuje růžová, symbolizující naději a zrození.
  • Protestantské církve však upřednostňují svíce červené barvy, které mají symbolizovat radost, štěstí a Kristovu krev. Červené svíce doplňuje svíčka zlatá, představující život a vítězství dobra nad zlem. 
  • V luteránské a anglikánské církvi se věnec zdobí pro změnu do modrých barev, které značí královskou hodnost. 

 

NÁZVY A POŘADÍ SVÍCÍ
  • 1.svíčka má jméno NADĚJE a má barvu fialovou. Symbolizuje čistou lásku, pokání a utrpení během půstu, důstojnost, ztišení a trpělivé čekání. 1.svíčka se zapaluje na první adventní neděli.
  • 2.svíčka má jméno MÍR a její barva je opět fialová. 2.svíčka se zapaluje na druhou adventní neděli.
  • 3.svíčka má jméno LÁSKA, její barva je opět fialová a zapaluje se na třetí adventní neděli.
  • 4.svíčka má jméno PŘÁTELSTVÍ a její barva je růžová. Růžová barva je symbolem radosti, ženskosti, něžnosti a romantiky a náleží k oblasti srdce. Je to barva něhy, jemnosti a oddanosti, a také slavnostních nálad.
  • 5.svíčka je bílá, stojí uprostřed věnce a zapaluje se na Štědrý den. Symbolizuje narození Ježíše Krista a neposkvrněnost Panny Marie.

foto_1543429179_b

A kdy nás letos čeká první adventní neděle?
V letošním roce adventní svátky začínají 28.listopadu 2021
V tento čas začíná příprava na Vánoce a vánoční svátky. Ženy začínají s velkým úklidem, začíná se péct cukroví, balit dárky a zdobí se naše domovy.

Zajímají Vás vánoční zvyky a tradice?
 
A jak Vy prožíváte adventní čas? Vnímáte přibližující se vánoce?
Zdobíte celý svůj domov a pečete cukroví?
Napište nám a pošlete fotky Vašich vánočních příprav nebo adventních věnců:-).
 
Více o Adventním věnci si můžete přečíst i na:

https://www.frekvence1.cz/clanky/adventni-venec-podle-tradice-co-ktera-svicka-znamena-a-jak-ma-spravne-vypadat.shtml

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/odkud-se-vzala-tradice-adventniho-vence-a-jakou-ba

 

Adventní věnce, kalendáře a svícny si můžete koupit i u nás:-) Inspirujte se.

    

      

ZAUJALI JSME VÁS? 
PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-) 
PŘÍMO PRO VÁS SPECIÁLNÍ NABÍDKY A AKCE, INSPIRACE, SOUTĚŽE, RADY A ČLÁNKY. BUDETE O VŠEM VĚDĚT MEZI PRVNÍMI!
Věnujte nám svou e-mailovou adresu a my Vám každých 14 dní pošleme novou inspiraci pro Váš vysněný domov!
Formulář na přihlášení k odběru novinek, článků a inspirace naleznete níže pod článkem :-)