Upozorňujeme, že náš web používá soubory Cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. O souborech Cookies si můžete přečíst v Podmínkách ochrany osobních údajů. Můžete je odmítnout, není ale vyloučeno, že v tom případě nepůjde plně využít veškerých funkcí webové stránky. Děkujeme za pochopení.

ZNÁTE SYMBOLIKU ADVENTNÍHO VĚNCE?

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami je dnes

nejznámějším symbolem adventu.

Víte ale opravdu, jaký význam má advent, proč se zapalují svíčky jedna po druhé, jak by měl takový adventní věnec vlastně správně vypadat a kdy nás letos čeká první advent?
IMG_20191110_145633

Význam Adventu

Slovo Advent pochází z latiny a v překladu znamená příchod. Jde o začátek období čtyř neděl, ve kterých očekáváme příchod našeho Spasitele. Doba Adventu je dobou příprav na vánoční svátky, na duchovní očistu, je to doba rozjímání a dobročinnosti. Jde o dobu zklidnění a půstu, dříve se dokonce v této době nesměly konat ani žádné oslavy, svatby či hostiny. Naši předkové žili intenzivní prací od jara do podzimu a příchodem adventu pro ně započal čas odpočinku, draní peří, pletení, drhání, tkaní a podobných ručních domácích prací, při kterých se scházela celá široká rodina. Ta byla pro naše předky velmi důležitá a v době adventu se hojně scházela.

 

Adventní věnec

Adventní věnec patří nepopiratelně mezi nejznámější symboly adventu. Pod pojmem Adventní věnec si každý představí zdobený věnec, na kterém se vyjímají 4 svíčky, představující 4 adventní neděle, tedy jakýsi odpočet do Štědrého dne. Ale víte o tom, že svíček se správně zapaluje pět?
 Adventní věnec může mít spousty různých podob, od jednoduchého věnce, přes klasický věnec z jehličí, které představuje život, až po moderní varianty, které mají i jiné tvary a podoby. 
 

IMG_20191126_102516

Kruh je ale základní tvar adventního věnce a má svou symboliku a význam.
Značí Boží věčnost, jednotu, vzkříšení, společenství a věčný život.

 

Význam a barvy jednotlivých svíček

Ani svíčky na věnci nejsou jen tak a každá představuje specifickou symboliku. Svíček by mělo být celkem pět. Zapalují se postupně, každou adventní neděli jedna a to proti směru hodinových ručiček. Podle křesťanské liturgie je hlavní barvou adventu FIALOVÁ.
Protestantské církve však upřednostňují svíce červené barvy, které mají symbolizovat radost, štěstí a Kristovu krev.
IMG_20191126_100603 

NÁZVY A POŘADÍ SVÍCÍ

1.svíčka má jméno NADĚJE a má barvu fialovou. Symbolizuje čistou lásku, pokání a utrpení během půstu, důstojnost, ztišení a trpělivé čekání. 1.svíčka se zapaluje na první adventní neděli.
 
2.svíčka má jméno MÍR a její barva je opět fialová. 2.svíčka se zapaluje na druhou adventní neděli.
 
3.svíčka má jméno LÁSKA, její barva je opět fialová a zapaluje se na třetí adventní neděli.
 
4.svíčka má jméno PŘÁTELSTVÍ a její barva je růžová. Růžová barva je symbolem radosti, ženskosti, něžnosti a romantiky a náleží k oblasti srdce. Je to barva něhy, jemnosti a oddanosti, a také slavnostních nálad.
 
5.svíčka je bílá, stojí uprostřed věnce a zapaluje se na Štědrý den. Symbolizuje narození Ježíše Krista a neposkvrněnost Panny Marie.
foto_1543429179_b 

A kdy nás letos čeká první adventní neděle?

V letošním roce adventní svátky začínají 29.listopadu 2020.
V tento čas začíná příprava na Vánoce a vánoční svátky. Ženy začínají s velkým úklidem, začíná se péct cukroví, balit dárky a zdobí se naše domovy.
 
A jak Vy prožíváte adventní čas? Vnímáte přibližující se vánoce?
Zdobíte celý svůj domov a pečete cukroví?
Napište nám a pošlete fotky Vašich vánočních příprav nebo adventních věnců:-).
První tři odměníme slevovou poukázkou na nákup dárků v našem obchůdku!!

 

ZAUJALI JSME VÁS? 
PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-) 
PŘÍMO PRO VÁS SPECIÁLNÍ NABÍDKY A AKCE, INSPIRACE, SOUTĚŽE, RADY A ČLÁNKY. BUDETE O VŠEM VĚDĚT MEZI PRVNÍMI!
Věnujte nám svou e-mailovou adresu a my Vám každých 14 dní pošleme novou inspiraci pro Váš vysněný domov!
Formulář na přihlášení k odběru novinek, článků a inspirace naleznete níže pod článkem :-)

IMG_20191208_102337