ZNÁME 8 MOŽNOSTÍ, JAK V ČESKÝCH ESHOPECH MŮŽETE PLATIT. KTERÁ METODA VYHOVUJE ZROVNA VÁM?
Každý z nás má svoji oblíbenou platební metodu, kterou rád využívá. Jdete s dobou nebo jste "konzervy"? Podívejte se na 8 platebních metod, známých i novějších a vyberte si mezi nimi tu svou.
1) Nejznámější, nejstarší a nejoblíbenější DOBÍRKA.
Češi jsou všeobecně známí tím, že na platbu dobírkou nedají dopustit, a to i přes to, že je na našem trhu již mnoho rychlejších a pohodlnějších platebních možností. Proč tedy stále mnoho lidí preferuje DOBÍRKU? Zdaleka největší vliv má fakt, že Češi stále upřednostňují obchod „z ruky do ruky“, a to i při on-line nákupu. Je to proto, že jsou Češi velmi nedůvěřivý národ a platba předem, za něco, co ještě nemají v ruce, se jim příliš nezamlouvá. Naopak při dobírce zaplatí až ve chvíli, kdy jim zboží doručí a fyzicky si ho převezmou. Nevýhodou je ovšem příplatek za dobírku, který se v současné době pohybuje v rámci několika desítek korun.
2) Zamítaná i vychvalovaná platba BANKOVNÍM PŘEVODEM
V podstatě by se dalo říci, že jde o takový mezistupeň mezi klasickou dobírkou a modernějšími platebními metodami. Abyste mohli platit bankovním převodem, musíte mít založený bankovní účet a přístup k elektronickému bankovnictví. Platba převodem vyžaduje trocha trpělivosti a nesmíte na nákup až příliš chvátat. Poté, co jste si zboží zakoupili, vyčkáte, než Vám přijde zálohová faktura nebo e-mail s instrukcemi k platbě. Někde to jde v podstatě tentýž den, kdy jste provedli objednávku, jinde můžete na tyto instrukce čekat i několik dní, obzvláště pokud jste si nakoupili v pátek odpoledne či večer. Instrukce pak dorazí až v příštím týdnu a nemusí to ani být hned pondělí. Částku pak převedete pomocí platebního příkazu v internetovém bankovnictví. Nevýhodou je ruční vypisování všech údajů k platbě, takže jde celkově o zbytečně komplikovanou a zdlouhavou metodu, na kterou nemá mnoho lidí trpělivost a volí raději platbu kartou nebo jiné platební možnosti.
Na druhou stranu bezpečnost při platbě převodem je opravdu velká a garantuje ji banka. Bankovní převody jsou navíc v e-shopech zdarma a tak neplatíte nic navíc, jako třeba u dobírky.
3) Rychlejší variantou je BLESKOVÝ BANKOVNÍ PŘEVOD
Jde o dost rychlejší a také oblíbenější platební metodu, která v podstatě nabízí bankovní převod online. Jde o tzv. platební tlačítko, které je označeno příslušným názvem (každá banka tuto metodu pojmenovává po svém, např. ČSOB má tlačítko s názvem „Moje platba“). Peníze se převedou pomocí zabezpečené platební brány, která Vás nasměřuje přímo do Vašeho internetového bankovnictví. Provedete platbu, potvrdíte kód, který Vám banka pošle formou SMS a máte zaplaceno. Nevýhodou je, že platíte dříve, než máte potvrzeno, že vaše zboží je opravdu skladem a nenastali žádné komplikace, kvůli kterým byste pak měli starosti s navrácením peněz.
4) Poměrně hodně oblíbená PLATBA KARTOU ONLINE
Tuto metodu milují především mladí lidé, protože jde o velmi rychlou, jednoduchou, a hlavně bezhotovostní platební metodu. Výhodou je, že nemusíte neustále hlídat, zdali máte v peněžence dost peněz a vlastně kromě karty sebou nic nosit nemusíte. Celý platební proces je neobyčejně rychlý, nekomplikovaný a jakmile si ho osvojíte, nebudete chtít platit jinak. Stačí opsat číslo karty, datum její platnosti a CVC kód ze zadní strany. Pokud máte bankovnictví zabezpečeno dvoufázovým ověřením, přijde Vám navíc z banky kód přes SMS, který potvrdíte. Máte zaplaceno a nyní se jen můžete těšit na poklady, které jste si objednali. Platba kartou online si nenajde příznivce mezi lidmi, kteří nejsou nadšeni z představy, že číslo své platební karty vkládají na internet. Ti většinou stále volí klasickou dobírku.
5)Další metodou je ELEKTRONICKÁ PENĚŽENKA
Ve světě je již elektronická peněženka docela rozšířenou a populární platební metodou. Češi jsou ale ve své podstatě velmi konzervativní národ a k takovýmto novinkách se staví velmi skepticky. Přesto si i u nás tato metoda začíná získávat své zákazníky. Nejznámější společností, u které si můžete založit elektronickou peněženku je např. PayPal. Na svou peněženku si zašlete ze svého účtu určitý obnos peněz. Z peněženky pak už jen posíláte platby, které potřebujete, aniž byste komukoli museli poskytovat nějaké citlivé údaje o své platební kartě nebo účtu. Jde tedy v podstatě o takovou virtuální peněženku. Na našich českých internetových obchodech se ale s touto platební metodou často nesetkáte.
6). PLATBA MOBILEM a CHYTRÝMI HODINKAMI
Že Vám Vadí nosit u sebe nejen finanční obnos v peněžence, ale i platební kartu? V tom případě se Vám jistě bude líbit moderní platební metoda, která Vám umožní platit pomocí smartphonu nebo třeba chytrých hodinek. Touto metodou dnes platí již 35% lidí. Mobil či chytré hodinky stačí spárovat se svou kreditní kartou a vrhnout se do víru nakupovací mánie. Po přiložení k terminálu jsou identifikovány jako Vaše platební karta, ze které se poté strhne daná částka. Pokud je potřeba autorizovat platbu zadáním PIN kódu, jde to přímo v zařízení vyťukáním kódu. Jste-li zastáncem nejmodernějších technologií a chcete-li mít vše řádně zabezpečené, můžete též použít k autorizaci otisk svého palce. Platbu mobilem či chytrými hodinkami lze využít nejen v kamenných obchodech, ale také při online platbě v e-shopech.
7) DIGITÁLNÍ PENĚŽENKA propojená s platební kartou
Zatím ne příliš rozšířená platební metoda, která funguje na principu spárování platební karty s mobilní aplikací např. Apple Pay. Díky tomu můžete v kamenných prodejnách i e-shopech platit jediným kliknutím či přiložením telefonu k bezkontaktnímu terminálu.
Aplikace neposkytuje Vaše údaje žádné třetí straně a bezpečnost každé platební transakce zaručuje speciální kód. Jako vždy a všude existuje rub i u této metody a tou je poměrně malá komptabilita karet od různých bank. Také u českých e-shopů tuto metodu zatím příliš často nenajdete.