INVENTURA 10-15-1. 2023. Objednávky vytvořené v tomto termínu budou odeslány 16-1-2023

ČERT A MIKULÁŠ aneb historie a tradice Svatého Mikuláše

Svátek sv. Mikuláše je v kalendáři zapsán 6.prosince, ale slaví se každoročně v předvečer tohoto dne. Přináší známky blížících se vánoc a vzbuzuje v nás řadu nezapomenutelných vzpomínek z našeho dětství. 
Tradice nošení dárků svatým Mikulášem vznikla již v 10.stol a váže se k historické postavě biskupa Mikuláše z Myry. Ten se narodil kolem roku 280 v Pataře a již za svého života ho proslavila jeho obrovská dobrosrdečnost a štědrost. Pomáhal nemocným, obhajoval nespravedlivě obviněné, obdarovával chudé a kolují pověsti i o údajných zázracích, které se díky němu děly.
Svatý Mikuláš je jedním z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství.

 

 
Tradice čerta, anděla a Mikuláše
Zvyk nošení dárků svatým Mikulášem rozmohl až kolem 14.stol. Děti byly obdarovávány ořechy, jablky, sušeným ovocem a drobnými sladkostmi. V dnešní době dostávají hodné děti většinou čokoládu a cukrovinky, a v mnoha případech i drobné dárky, jako předzvěst toho, že štědrý den se blíží. Trojice čert, anděl a Mikuláš obcházejí 5.prosince večer domácnosti, navštěvují rodiny s dětmi a zjišťují, zda bylo dítko hodné, zda celý rok poslouchalo své rodiče a pomáhalo jim. Děti zazpívají Mikulášovi koledy nebo přednesou básničku a Mikuláš s andělem je za to odmění ovocem, sladkostmi nebo dárky.
 
Mikuláš
u nás nechodí nikdy sám, je vždy doprovázen čertem a andělem, z nichž má každý svůj význam a úkol. Mikuláš chodí odívaný v biskupském oděvu na počest biskupa Mikuláše, vysokých černých holínkách, biskupské čepici, má dlouhé bílé vousy a v ruce drží biskupskou berlu. Je to vážný a moudrý muž, který je dobrosrdečný a má pochopení. Symbolizuje dobrotu v nás, štědrost a soucitnost.
 
Anděl
V křesťanské víře je anděl nadpřirozená duchovní bytost žijící v nebi, oblečená z pravidla v bílém krásném šatu, s bílými vlasy a bílými křídly. Je podřízená bohu a pomáhá nejen na nebi, ale také na zemi. Anděl je strážná duše, která chrání lidi před nebezpečím a zlem, pomáhá jim a vede je na jejich životní cestě. Anděl chválí hodné děti a povzbuzuje je v jejich dobrotě a dobrosrdečnosti.
Strážného anděla má každý člověk. Už jste si vybrali toho svého?
Čert
Čert je pro změnu bytost ze slovanské mytologie. Čert se stará o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. Bývá špinavý od sazí z pekelného kotle, smrdí sírou a kouřem, v černých kudrnatých vlasech se mu tyčí dva rohy, místo jedné nohy má kozí kopyto a dlouhý, hbitý ocas. V jedné ruce drží kovový řetěz, kterým rád řinčí a v druhé ruce nosí pytel na zlobivé děti..
 
V různých zemích se zvyky a tradice Svatého Mikuláše liší.
  • V Německu a Polsku se do biskupského hábitu oblákali tradičně chlapci a chodili prosit o almužnu pro chudé.  
  • V Polsku dětem dává Mikuláš dárky pod polštář v noci, když spí. Zlobivé děti najdou místo dárku pod polštářem suchou větvičku nebo kousek uhlí. 
  • V Nizozemsku dávají děti před dům plnou botu sena, jako dárek pro koně Svatého Mikuláše. Ten jim na oplátku dárky označí vtipnými říkankami a básničkami. 
  • V severním Německu se dává v noci 5. prosince před vchodové dveře bota zvaná Mikulášova bota (Nikolaus-Stiefel) a Mikuláš jí do rána naplní dobrotami, sladkostmi a dárečky. Zároveň zkontroluje, zda byly děti hodné a pomáhaly rodičům. Pokud ne, najdou ráno v botě pouze suchou hůl. 
  • V Rakousku, Bavorsku a Tyrolsku doprovází Mikuláše Krampus. Jde o ohavné stvoření démonického vzhledu, které má za úkol trestat zlobivé děti. Tvor má kořeny v germánském folklóru a hojně se rozšířil do mnoha zemí. U nás je z něj čert, pekelník, Lucifer.
  • Ve švýcarském folklóru je svatý Mikuláš znám jako Samichlaus. Jeho doprovodem bývá pomocník v hnědém mnišském hábitu, který nahání zlobivým dětem hrůzu. Jmenují ho Schmutzli .
Podrobnější informace o tématu si můžete přečíst i na https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Nicholas_Day
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C5%A1
Více o andělech si můžete přečíst i na https://cs.wikipedia.org/wiki/And%C4%9Bl 

 

Máte už vybraného svého anděla? Nebo ho chcete někomu věnovat? Vánoční čas je tou nejpříhodnější dobou:-).

Omrkněte naši nabídku a nakupte za zvýhodněné ceny!

POUZE OD 3-5.12.2021

ZAUJALI JSME VÁS? 
PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-) 
PŘÍMO PRO VÁS SPECIÁLNÍ NABÍDKY A AKCE, INSPIRACE, SOUTĚŽE, RADY A ČLÁNKY. BUDETE O VŠEM VĚDĚT MEZI PRVNÍMI!
Věnujte nám svou e-mailovou adresu a my Vám každých 14 dní pošleme novou inspiraci pro Váš vysněný domov!
Formulář na přihlášení k odběru novinek, článků a inspirace naleznete níže pod článkem :-)