Upozorňujeme, že náš web používá soubory Cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. O souborech Cookies si můžete přečíst v Podmínkách ochrany osobních údajů. Můžete je odmítnout, není ale vyloučeno, že v tom případě nepůjde plně využít veškerých funkcí webové stránky. Děkujeme za pochopení.

ADVENTNÍ KALENDÁŘ

S adventem je spojeno mnoho tradic, které mají hlubší kořeny, než byste možná hádali. Adventní kalendář je jednou z nich a zná ho dnes téměř každý jako zvláštní druh kalendáře ukazující 24 dní, které zbývají do štědrého dne. V každém dni/okénku se ukrývá nějaká drobnost, malý dáreček, díky kterému nám utíká čekání lépe a stále více se těšíme na štědrý večer. Nejrozšířenější je papírová verze, ve které se nachází 24 políček vyplněných malou sladkostí, často čokoládou různého tvaru, na kterou se těší zejména děti.
 11788h
Na prvních adventních kalendářích z roku 1851, které byly vyrobeny z tvrdého papíru, byly většinou zobrazené výjevy z Bible a části vesnic, městeček nebo zimní krajiny, které v sobě měly důmyslně schovány malá okénka. Ta byla naplněna veršíky, citacemi z bible nebo malými obrázky. Děti se měly každý den naučit jednu básničku a tím jim čas rychleji utíkal. Tyto kalendáře měly dětem připomínat i biblické události a čekání na příchod Ježíše Krista.

 

STARÉ ADVENTNÍ KALENDÁŘE

adventni-kalendare

Dokonce i otevírací okénka v kalendáři mají svůj význam, a to nejen ten, že ukrývají malý dáreček. Symbolizují totiž vnitřní otevřenost člověka k ostatním lidem, otevřenost dobrým věcem i Bohu. 
 1290_adventskalender_aus_holz_weihnachtsbasar_a
Sériová výroba adventních kalendářů započala v Německu na konci 19.stol. a jejím zakladatelem se stal Gerhart Land. Jeho první tištěný kalendář nesl název V zemi Ježíškově a obsahoval dva listy papíru. Na jednom byly vánoční obrázky a na druhém 24 básniček. Děti vystřihávaly obrázky, lepily je na správné místo v kalendáři a tím jim postupně vznikal obrázek vánoční krajiny, který dokončily na štědrý den.
 

Adventní kalendáře mají dnes mnoho podob

Do Evropy se Adventní kalendáře dostaly po druhé světové válce. Každý národ si adventní kalendář postupem času upravil k obrazu svému, podle svých zvyků a tradic.
Existují různé druhy kalendářů, lidé si kalendáře doma pro své děti sami vyrábí, firmy se předhánějí v zajímavější variantě adventního kalendáře pro své zákazníky, které obsahují výrobky či zboží dané firmy.
6562_adventskalender_elch_a
Adventní kalendáře již dnes nejsou pouze jednorázové, ale mohou složit jako překrásná vánoční dekorace.
Vybrat si je můžete i u nás! 

ADVENTNÍ KALENDÁŘE V NAŠÍ NABÍDCE NAJDETE ZDE!

 
 

Kdy je čas na adventní kalendář?

 
Adventní kalendáře mají okénka od 1.prosince do 24.prosince. Jako vánoční dekoraci je ale můžete použít od první adventní neděle po celé vánoční svátky.
První adventní neděle vychází letos na 29.listopadu. Jde o začátek liturgického neboli křesťanského roku. Poslední adventní neděli předchází Boží hod vánoční, nebo také Slavnost Narození Páně a tento den je oslavou narození Ježíše Krista. Zlatá neděle neboli čtvrtá adventní neděle připadá letos na neděli 20. prosince 2020. 
11392_small_foot_legler_adventskalender_krippe_beleuchtet_a

Ale pěkně pro přehled!

1.adventní neděle 2020 (železná neděle): 29. listopadu 2020
2. adventní neděle 2020 (bronzová neděle): 6. prosince 2020
3. adventní neděle 2020 (stříbrná neděle): 13. prosince 2020
4. adventní neděle 2020 (zlatá neděle): 20. prosince 2020
 
Štědrý den, tedy 24.prosince 2020 vychází letos na čtvrtek. Taktéž tedy vyjde i Silvestr a ukončení roku 2020.
 
1.svátek vánoční 2020 (Boží hod vánoční): pátek 25. prosince 2020
2. svátek vánoční 2020: sobota 26. prosince 2020
Silvestr 2020: čtvrtek 31. prosince 2020
Nový rok: pátek 1. ledna 2021
 
A jaké jsou zvyky v období Adventu?? Tak o tom si napíšeme zase příště:-).

11675A

ZAUJALI JSME VÁS? 
PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-) 
PŘÍMO PRO VÁS SPECIÁLNÍ NABÍDKY A AKCE, INSPIRACE, SOUTĚŽE, RADY A ČLÁNKY. BUDETE O VŠEM VĚDĚT MEZI PRVNÍMI!
Věnujte nám svou e-mailovou adresu a my Vám každých 14 dní pošleme novou inspiraci pro Váš vysněný domov!
Formulář na přihlášení k odběru novinek, článků a inspirace naleznete níže pod článkem :-)