INVENTURA 10-15-1. 2023. Objednávky vytvořené v tomto termínu budou odeslány 16-1-2023

ADVENTNÍ KALENDÁŘ

S adventem je spojeno mnoho tradic, které mají hlubší kořeny, než byste možná hádali.
Adventní kalendář je jednou z nich a zná ho dnes téměř každý jako zvláštní druh kalendáře ukazující 24 dní, které zbývají do štědrého dne. V každém dni/okénku se ukrývá nějaká drobnost, malý dáreček, díky kterému nám utíká čekání lépe a stále více se těšíme na štědrý večer. Nejrozšířenější je papírová verze, ve které se nachází 24 políček vyplněných malou sladkostí, často čokoládou různého tvaru, na kterou se těší zejména děti.
 
Na prvních adventních kalendářích z roku 1851, které byly vyrobeny z tvrdého papíru, byly většinou zobrazené výjevy z Bible a části vesnic, městeček nebo zimní krajiny, které v sobě měly důmyslně schovány malá okénka. Ta byla naplněna veršíky, citacemi z bible nebo malými obrázky. Děti se měly každý den naučit jednu básničku a tím jim čas rychleji utíkal. Tyto kalendáře měly dětem připomínat i biblické události a čekání na příchod Ježíše Krista.
 
STARÉ ADVENTNÍ KALENDÁŘE
adventni-kalendare
Dokonce i otevírací okénka v kalendáři mají svůj význam, a to nejen ten, že ukrývají malý dáreček. Symbolizují totiž vnitřní otevřenost člověka k ostatním lidem, otevřenost dobrým věcem i Bohu. 
 
Sériová výroba adventních kalendářů započala v Německu na konci 19.stol. a jejím zakladatelem se stal Gerhart Land. Jeho první tištěný kalendář nesl název V zemi Ježíškově a obsahoval dva listy papíru. Na jednom byly vánoční obrázky a na druhém 24 básniček. Děti vystřihávaly obrázky, lepily je na správné místo v kalendáři a tím jim postupně vznikal obrázek vánoční krajiny, který dokončily na štědrý den.
 
Adventní kalendáře mají dnes mnoho podob
Do Evropy se Adventní kalendáře dostaly po druhé světové válce. Každý národ si adventní kalendář postupem času upravil k obrazu svému, podle svých zvyků a tradic.
Existují různé druhy kalendářů, lidé si kalendáře doma pro své děti sami vyrábí, firmy se předhánějí v zajímavější variantě adventního kalendáře pro své zákazníky, které obsahují výrobky či zboží dané firmy.
Adventní kalendáře již dnes nejsou pouze jednorázové, ale mohou složit jako překrásná vánoční dekorace.
Vybrat si je můžete i u nás! 

https://www.interde.cz/bloomingville--adventni-kalendar-vlacek--46cm/ 

https://www.interde.cz/goodwill--adventni-kalendar-dum--40x26cm/

Adventní kalendáře mají okénka od 1.prosince do 24.prosince. Jako vánoční dekoraci je ale můžete použít od první adventní neděle po celé vánoční svátky.
První adventní neděle vychází letos na 29.listopadu. Jde o začátek liturgického neboli křesťanského roku. Poslední adventní neděli předchází Boží hod vánoční, nebo také Slavnost Narození Páně a tento den je oslavou narození Ježíše Krista. Zlatá neděle neboli čtvrtá adventní neděle připadá letos na neděli 20. prosince 2020. 
 
A jaké jsou zvyky v období Adventu? Tak o tom si můžete přečíst ZDE:-).

ZAUJALI JSME VÁS? 
PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU :-) 
PŘÍMO PRO VÁS SPECIÁLNÍ NABÍDKY A AKCE, INSPIRACE, SOUTĚŽE, RADY A ČLÁNKY. BUDETE O VŠEM VĚDĚT MEZI PRVNÍMI!
Věnujte nám svou e-mailovou adresu a my Vám každých 14 dní pošleme novou inspiraci pro Váš vysněný domov!
Formulář na přihlášení k odběru novinek, článků a inspirace naleznete níže pod článkem :-)