INVENTURA 10-15-1. 2023. Objednávky vytvořené v tomto termínu budou odeslány 16-1-2023

19 STOLNÍCH HER PRO ZABAVENÍ CELÉ RODINY

  • Celý víkend prší a Vy už nevíte, jak byste zabavili děti i sebe?

  • Vaše děti už týden marodí a Vy marně přemýšlíte, jak je dostat od televize či počítače?

  • Jsou celé prázdniny děti doma? Zabavte je, hrajte s nimi stolní hry!

 

Můj syn od malička miloval hry všeho druhu, deskové, karetní, tvořivé i hlavolamy. Zůstalo mu to až do dnešních dní, i když je z něj dnes klasický, téměř 18tiletý teenager. Přesto, pokud mu kdokoli z rodiny nabídne, že si s ním zahraje nějakou stolní hru, bez váhání odkládá noťas. Tuhle jsem se ho zeptala, jaké stolní hry vlastně hraje nejraději. Vzniklo z toho celé hrací odpoledne se spoustou legrace. Navíc jsme si užili jeden druhého a bylo to opravdu moc fajn.
A tak nás napadlo sepsat naše nejoblíbenější hry, které jsme hrávali, když byl ještě malý i ty, které hrajeme dodnes. Nás dlouhý deštivý víkend nebo týden marodění nezaskočí :-). A teď už ani Vás :-).

 

Pro milovníky deskových her:

1)Z pohádky do pohádky

Tuhle hru jsme hráli, když bylo dětem kolem 5ti let. V tom věku děti pohádky milují a hra s princeznou a drakem, s ježibabou nebo s čerty, zlatou rybkou, divotvorným mečem nebo třeba s obrem, je vážně bavila. Děti si navíc procvičovaly pozornost a soustředění a rozvíjely svou fantasii a slovní zásobu vymýšlením nejrůznějších příběhů. Cílem hry bylo zmocnit se zlatého pokladu ve věži. Cest k němu vedlo hned několik, kratších i delších a o překvapení po cestě nebyla nouze. Do poslední chvíle tak není nikdy jasné, jestli opravdu zvítězí ten, kdo je momentálně první. Zábavná i poučná hra především pro děti od 5ti let, zabaví se u ní ale i hraví dospělí:-)

 2)Člověče napij se!

Obdoba klasického Člověče nezlob se, kde místo figurek hraje každý hráč se svými štamprličkami. Ve hře pro dospělé se naplní alkoholem. V upravené verzi pro děti se do štamprliček se nalije džus, cola atd. A o zábavu i pitný režim máte postaráno:-).

3)Ubongo

Úžasná logická hra plná hlavolamů. Existují dvě verze. Dětská verze pro děti od 6-12let. Verze pro dospělé a starší děti. Jde o napínavou strategickou hru pro celou rodinu, hranou ve svižném tempu. A o co jde? V samotném nitru černé Afriky hledáte diamanty nedozírné ceny. Jen šamani místního kmene vědí, jak se k nim dostat. Podaří-li se Vám vyřešit všechny hlavolamy, , které na Vás čekají,  cesta k pokladům se Vám otevře. Kdo jako první vykřikne vítězný pokřik „Ubongo!“, vyhrál.4) Osadníci z Katanu

Tuhle hru hrajeme do dnes velmi rádi, a to v deskové i karetní variantě. Karetní hra je rychlejší a z mého pohledu oblíbenější varianta. Jde o osidlování ostrova Katan. Potřebujete získávat různé suroviny, obchodujete s nimi, budujete cesty, vesnice i města.

K deskové hře existuje již mnoho rozšíření, můžete budovat lodní trasy po mořích a objevovat nové pevniny. Je tak možné se zabavit i na dlouhé hodiny.

5)Scrabble Originál

Vědomostní společenská hra pro 2–4 hráče, vhodné od 10 let. A zábavu pro celou rodinu máte minimálně na hodinu. Procvičíte slovní zásobu a český jazyk, a to vtipnou a zábavnou formou. Dnes již existují i další varianty, a to třeba pouze pro děti.

6)Žížaly a žebříky

Opět hra, kterou jsme hrávali, když byly děti malé. Dost jsme se u toho nasmáli i vyvztekali:-). Cílem hry bylo dostat svoji figurku co nejrychleji po cestě do cíle, při čemž Vás na cestě čekalo mnoho záludných pastí i zkratek.  Jednoduchá oddychová hra i pro menší děti. Procvičuje pozornost a základní počítání. Dnes se hra prodává v nové verzi pod názvem Žebříky a hadi.7) Carcassonne

Opět strategická, desková hra, která konkuruje hrám na počítači, obdobně jako Osadníci z Katanu. Hra je určená pro celou rodinu, hrát ji mohou děti od 8 let. Hra se skládá z mnoha čtvercových kartiček, které se rozkládají jedna po druhé. Na každé kartičce je kousek krajiny….cesty, křižovatky, domy, kláštery, kousky města, louky i rybníky. Celkový vzhled krajiny je v rukou hráčů, kteří si zároveň umisťují své figurky na vhodná strategická místa a sbírají body za rozšiřování své části říše. Strategické rozmístění sedláků, lupičů, rytířů či mnichů, určuje cestu k vítězství. V současné době existuje již 36 dalších rozšíření k základní hře, což ukazuje na její velkou oblíbenost. Pokud máte dostatečně rozšířenou hru, můžete se zabavit i na celé odpoledne.

Další oblíbené deskové hry:

  • 8) Dáma
  • 9) Šachy
  • 10) Mlýn

 

Pro milovníky karetních her:

11) Karetní Monopoly

Pokud milujete karetní hry stejně jako já, pro jejich svižnější a rychlejší tempo hraní, nemůžete minout hru inspirovanou klasickými Monopoly. Jejich desková verze má samozřejmě mnohé do sebe, ale karetní varianta má švih, je velice zábavná, a navíc si ji můžete brát i na cesty. Vhodná pro celou rodinu a děti od 8 let.

12) Karetní Carcasone

Opět skvělá karetní verze, zábavná, svižná, napínavá, rozhodně se může rovnat s deskovou variací.

13) Blafuj

Hra pro malé i velké. Rychlá karetní hra plná intrik. A přesně jak napovídá název hry, jejím smyslem je blafovat a snažit se spoluhráče zmást. Hra je plná ploštic, netopýrů, ropuch a jiné havěti a tak si užijete i spoustu legrace.

Další známé karetní hry:

14) Kanasta

15) Prší

16) Žolíky

17) Černý Petr

18) Pexeso

19) Kvarteto

 

 

A co vy? Máte rádi stolní hry? A jaké hrajete nejraději? 

Podělte se s námi a inspirujte ostatní:-)